BLOG

7 Saat Uyumanın Faydaları

7 saat uyuyan genç kalıyor!


Uyumak birçok insanın gün içerisinde en çok vakit ayırdığı eylem. Beden ve ruh sağlığını korumak için iyi ve düzenli uyku, yaşamın en önemli parçası. Özellikle yetişkinler için uyku bir nevi yenilenme, tamir, bakım ve onarım süreci… Günlük uyku ihtiyacı yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterse de bir bireyin en az yedi saat düzenli, derin ve deliksiz uykuya ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçek. Peki günde yedi saat düzenli uyumanın faydaları neler; işte yanıtlar! 


Cildin daha genç görünmesini sağlıyor


Uykudayken cildimizin daha fazla sıvı depolanması tenimizi daha gergin hale getiriyor. Gece cilt, gündüze oranla kendini sekiz kat daha çabuk yeniliyor; bu da cildin gençleşmesini ve daha parlak görünmesini sağlıyor. 


Vücut direncini artırıyor


Uyurken kalbimiz, midemiz, karaciğerimiz ve kaslarımız da dahil olmak üzere tüm metabolizmamız yavaşlıyor. Bu süreçte tüm organlar temizlenip yenileniyor. Bu durum da vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 


Hafızayı güçlendiriyor


Yapılan araştırmalar uykunun ileriye yönelik belleği geliştirdiğini ortaya koyuyor. İleriye yönelik bellek ise insanların gelecekte 

yapılması planlanan bir işi veya ihtiyaç duyacağı bir bilgiyi hatırlama yetisine etki ediyor. Kısacası iyi ve düzenli uyku hafızayı güçlendiriyor. 


Kilo kontrolü sağlıyor


Yeterli ve iyi uyku, açlık duygusunu kontrol eden leptin (tokluk) ve ghrelin (açlık) adlı hormonların düzeylerinde değişiklik yaratıyor. Bu da aşırı yemek yeme dürtüsünü kontrol ediyor. Böylece yağ ve karbonhidrat tüketimini azaltarak kilo alımını yavaşlatıyor. Bu nedenle yedi saat uyumak kilo kontrolünde de önemli bir etken. 


Stresten uzak tutuyor 


Stres, çalışma hayatının ve yaşamın gereklerinin neden olduğu psikolojik baskı olarak tanımlanıyor. Düzenli uyku stresten kaynaklanan aşırı kortizonu dengelediği için vücuttaki her türlü hasarı onarıyor. Araştırmalar uykunun sadece bir dinlenme değil, beynin yenilenme süreci de olduğunu ortaya koyuyor. İyi uyuyan biri, stresin üstesinden de gelmiş oluyor.