BLOG

Alerjiyi Hayatınızdan Çıkarmak için Antibakteriyel Yataklar Seçin

Alerji, son yıllarda artış gösteren hastalıklar listesinin ilk sırasında. Araştırmalar alerjinin, dünyada en sık rastlanan hastalıklar arasında 6. sıraya yükseldiğini ortaya koyuyor. Yaşadığımız ortamları mikroptan arındırmak, tıbbi olarak enfeksiyon hastalıklarının azalmasına buna karşın alerjik hastalıkların artmasına neden oldu. Çoğunlukla genetik bir hastalık öyküsü olan alerji, birtakım maddelere temasla zamanla da ortaya çıkabiliyor. Bugün içinde yaşadığımız toplumun yüzde 25’i bu hastalıktan muzdarip. Alerjinin belirtileri arasında ise burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, gözlerde yanma-batma ve geniz akıntısı yer alıyor.


Alerji, ilk yaşlarda en yoğun olarak gıda alerjisine bağlı alerjik egzamayla kendini gösteriyor. Hastalık, zamanla çocuğun ev tozu veya küf mantarları gibi ev içi alerji yapan maddelere teması arttıkça şekil değiştiriyor. Özellikle vücudumuzdan dökülen deri parçacıklarıyla beslenen ev içi alerjenleri, sıcak ve nemli ortamda kolay ve hızlıca çoğalıyor. Solunum yoluyla vücuda girerek alerjik reaksiyonun başlamasına neden oldukları için günümüzde en sık rastlanan alerji tipi, ev tozu akar alerjisi. Ev tozu akar alerjisi, çoğunlukla alerjik nezle ve astım bronşite neden oluyor. Bu akarlar; yatak, yastık, yorgan ve toz tutan alanlarda yüksek oranda bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar, bu tozların en yoğun olarak görüldüğü yer olarak yatak odasını işaret ediyor. Ev tozu akar alerjisini önlemek için temizliğin dışında özel birtakım önlemler alınması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü akarları; silerek veya yıkayarak temizleyip kalıcı olarak uzaklaştırmak mümkün değil.


Mayt’lar kapı dışarı!


Yatak odanızdaki pamuk, yün, at kılı, kuş tüyü gibi malzemelerden yapılmış yatak, yorgan, yastık, çarşaf ve örtüleri dikkatli kullanmak alerjiyi önleyen tedbirler arasında yer alıyor. Toz tutan her eşyayı yatak odasından çıkartmak önemli. Bu önlemler arasında alerjen, mayt ve yatak parazitlerine karşı koruma sağlayan; sıvı geçirmez, nefes alabilen antialerjik yatak, yorgan ve yastık koruyucu edinmek de var. Yatak odasında antialerjik yatak, kılıf ve sık temizlenmeye uygun malzemelerin kullanılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bu şekilde alerji riskini, en çok vakit geçirdiğimiz yerin yani evimizin dışında bırakabileceğimizi söylüyor.