BLOG

İyi Bir Uyku İçin Yatak Odanızı Nasıl Dekore Etmelisiniz?

Yatağınızın konforu ve kalitesi kadar yatak odanızın dekorasyonu da uyku kalitenize etki eder. Bu yüzden iyi bir uyku için yatak odanızı konforlu ve doğru şekilde dekore etmenizde yarar var. Ancak dekorasyon öncesinde elbette teknik anlamda size fayda sağlayacak biçimde yatağınızı yeniden gözden geçirmeli ve eğer yatağınızın yeteri kadar konforlu olduğunu düşünmüyorsanız size uygun bir yatak tercih etmelisiniz. Yatak ve yastık gibi konuları size maksimum konfor sağlayacak şekilde yeniden gözden geçirdikten sonra yatak odanızın dekorasyonunda da ufak değişiklikler yaparak iyi bir uyku için doğru adımları atabilirsiniz. Bunun için de renklere, yerleşime, havalandırmaya ve aydınlatmaya özen göstermeniz gerekir. 


Doğru Renkleri Kullanmak 


Huzurlu bir uyku için genellikle yatak odalarında pastel renklerin kullanılması tavsiye edilir. Özellikle mavi tonları oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle uykuya dalmadan önce odanızda mavi, krem, somon, mint yeşili ya da vizon gibi renkler görürseniz hem uykuya dalmanız kolaylaşır hem de kendinizi çok daha rahat ve huzurlu hissedersiniz. Bu yüzden koyu renk mobilyalar genellikle tavsiye edilmez ya da açık ve pastel renklerle kombin yapılması önerilir. Örneğin yatak odanızda koyu ahşap renkli bir takım varsa açık renk perdeler, halılar, parkeler, duvarlar ve nevresim takımlarıyla istediğiniz etkiye kavuşabilirsiniz.


Eşyaların Yerleşimini Doğru Yapmak


Yatak odanızda hem eşyalarınızı seçerken hem de onların yerleşimini yaparken göze hoş gelen bir şıklık değil de size huzur verecek bir düzenden yana olmanız gerekiyor. Özellikle odanızda eşyalarınızı kapalı biçimde muhafaza edebileceğiniz depolama alanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Odanızdaki kalabalık olmayan görüntü ile kendinizi çok daha rahat ve huzurlu hissedebilirsiniz. Eğer yatak odanızın haricinde bir giyinme odanız bulunmuyorsa gardırop seçerken tüm eşyalarınızın sığabileceği bir genişlikteki ürünler arasında göz gezdirmenizde fayda var. Birtakım aksesuarlar ve özel eşyalar için ise şifonyerler düzenli görünüm sağlamak konusunda size yardımcı olur. Bunun yanı sıra yatak odanızda bulunan aynanın siz yatağınıza yattığınızda göremeyeceğiniz bir konumda olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca yatak odanızda simetri de çok önemli. Bu nedenle yatağınız duvara tam ortalı olmalı.


Odada Düzenli Havalandırma Sağlamak


Kaliteli uykunun en önemli koşullarından bir tanesi yattığınız odanın yeteri kadar havalandırılmış olması. Çünkü yatak odanızı düzenli olarak havalandırmanız halinde bunaltıcı havanın ortadan kalkmasının yanı sıra mikropların ve tozların da dışarı çıkmasını sağlıyorsunuz. Bu nedenle özellikle uykudan birkaç saat önce mutlaka yatak odanızı havalandırın. Eğer klima kullanmanız gereken bir dönemdeyseniz yatak odanızı gündüz vakitlerinde bolca havalandırmalı, uyku öncesinde klimayla ideal sıcaklığa getirmeli ve uyku sırasında da klimayı çalıştırmamalısınız. Fakat uyku sırasında hafif bir serinlik arıyorsanız tavan vantilatörü kullanmanız oldukça işlevsel olacaktır.


Aydınlatmaya Özen Göstermek


Kaliteli bir gece uykusu için yattığınız odanın maksimum seviyede karanlık olması gerekiyor. Ancak o kadar karanlık bir odada uyumakta güçlük çekiyorsanız kademeli biçimde ışığı ayarlanabilen gece lambaları ya da abajurlar da işinizi görebilir.

Yatak odanızın dekorasyonunu yeniden düzenlediyseniz ancak yatağınızın ve kullandığınız yastıkların konforundan hala emin değilseniz Cardimo’nun sunduğu yatak ve yastık serilerine göz atabilir, size en uygun olanlarını seçebilirsiniz. Dilerseniz bir Cardimo mağazasına uğrayarak bu konforu yerinde deneyimleyebilirsiniz.