BLOG

Mükemmel Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Yatak, dinlenmek ya da uyumak için kullanılan, çoğunlukla sünger ve türevlerinden imal edilen bir üründür. Dinlenip yeni güne dinç bir şekilde başlayabilmek için iyi bir uyku şarttır. Bunun için de yatak seçimini doğru yapmak gerekmektedir. 


Mümkün olduğunca büyük bir yatak almaya özen gösterin.  

Küçük yataklar uyku kalitesini düşürebilir. Yatak boyutları kişinin boyundan en az 20 cm fazla ve eni en az 95 cm olmalıdır. Yatak yüzeyi omurganızı dik tutacak şekilde olmalı ve vücudunuzun her noktasını desteklemedir.  


Şilte satın alırken, giydirme ray sistemi olup olmadığını sorun. 

Bunun yanı sıra, ray sisteminin kaç adet olduğunu, hangi dolgu malzemesinin kullanıldığını ve şilteyi kaplayan kumaşın malzemesinin ne olduğunu öğrenin. 


Yatağın geniş dokulu, gözenekli ve sıkı dokunmuş olmasına dikkat edin.

Yatağın sert, orta sert veya yumuşak oluşu, tamamen sizin rahatınızla alakalıdır. Yatak seçerken 3 tip yatak olduğunu göz önünde bulundurun; yaysız yataklar, yaylı yataklar ve ahşap iskeletli yataklar. Yaysız yataklar, sert şilteler için uygundur. Yaylı yatakların yayları yanlarda toplandığından orta sertlikte ve yumuşak şilteler için idealdir. 


Yatağınızın tarzına karar verdikten sonra, rahat olup olmadığına dikkat edin. 

Yatak rahat değilse, tüm hayatınız etkilenir. Uykusuz kalırsınız, ağrı çekersiniz, stresli olursunuz. Bu sebeple, rahat olmayan bir yatağı, sadece güzel olduğu için tercih etmeyin. 


Yatağın dayanıklılığı da önemli bir faktördür. 

Satın alacağınız yatağın kaliteli olması, ilerleyen zamanlarda tekrar masrafa girmenizi önler. 


Yatak odanızın ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun.

Odanızın şekli, büyüklüğü gibi faktörler yatak alırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardandır. Odanız küçükse, büyük bir yatak, yaşam alanınızı daraltır ve karmaşa yaratır. 


Tıbbi rahatsızlıklarınız varsa, bu rahatsızlıklara uygun yataklar seçin.

İskelet sistemi ile ilgili rahatsızlığınız varsa, özel tasarlanmış yataklara yönelin. Reflü, horlama gibi rahatsızlıklar için de özel yastıklar satılmaktadır.