BLOG

Yeni Yatakla Yenilenin - Eskimiş yataklar boyun ve sırt ağrılarını tetikliyor

Bel, sırt ve boyun ağrılarının nedenlerinin başında, eskiyip deforme olmuş yatakta yatmak ve yanlış pozisyonda uyumak yer alıyor. Eskimiş ve ergonomisi bozulmuş yataklar gece dinlenememeye ve gün içinde ağrı hissetmeye neden oluyor.


Eskimiş yatak, bel ve sırt ağrılarını tetikliyor, var olan ağrıların artmasına neden oluyor. Konforlu bir uyku için tıpkı diş fırçası gibi yatağınızı da belirli süreler içinde değiştirmeniz gerekiyor. Özellikle bel ağrıları için doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan, buna karşın eğriliklerin artma ve azalmasına yol açmayacak yatak türlerini seçmek önemli. Son dönemlerde sert yatakta yatmanın bel ve sırt ağrılarına iyi geldiği düşüncesi de kökten değişti. Bunun nedeni ise sert yatağın vücutla yatak arasında boşluklar oluşmasına neden olması.


Yakın dönemde yapılan çalışmalar orta sert bir yatağın, kronik bel ağrısı çeken kişilerde uyku kalitesini büyük ölçüde artırdığını ortaya koyuyor. Rahat gibi görünen yumuşak yataklar da omurga için uygun değil. Çünkü bu yataklar vücudun gerekli noktalarını desteklemeye yetmiyor. Tam da bu sebeplerden yatak üreticileri, bel ve sırt ağrılarını önlemek adına birtakım çözümler geliştirdi. Bel, sırt ve boyun bölgelerine daha fazla destek sağlaması için ortopedik yatakların yay sıklığı artırıldı. Böylece ortopedik yataklar rahat ve sağlıklı uyku için daha ideal bir yapıya kavuştu.


Boyun, bel ve sırt ağrılarını yatak kadar uyuma şekli de tetikliyor. Omurga sağlığı açısından en uygun yatış pozisyonu, omurga ve disklerin üzerine en az yükün bindiği pozisyon olduğu için doğru yatağı seçmek önem kazanıyor. Bu nedenle yatarken çok hareket edenler için sert ve yarı ortopedik yatak, daha az hareket edenler içinse daha yumuşak ve yarı ortopedik bir yatak en uygun seçim. Bel ağrıları için sırtüstü yatmanın faydalı olduğu bilinse de omurgaların rahatlaması açısından en ideali, “cenin pozisyonu” adı verilen yatış şekli.